Projekty domów energooszczędnych – przyszłość twojej rodziny

projekty domów energooszczędnych

Budowa domu to inwestycja zwykle rozłożona na kilka miesięcy. Tyle trwa budowa niewielkiego domu, przeznaczonego dla przeciętnej rodziny. Czas użytkowania wynosi co najmniej kilkadziesiąt lat, a po rodzicach mogą zamieszkiwać dorosłe dzieci ze swoimi rodzinami, a jeszcze później – ich wnuki.  Tak więc, gdy wybierasz projekty domów energooszczędnych, myślisz też o przyszłości swojej rodziny.

Kilka rzeczy jest pewnych, wśród nich …  rachunki

Mówi się, że w życiu dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Nie możemy się wywinąć ani od jednego, ani od drugiego. Trzeba by dodać jeszcze jedną pewną rzecz: rachunki. Wszystko kosztuje i to coraz więcej. Do takich rosnących wydatków należy zaliczyć opłaty za ogrzewanie. Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewamy dom, musimy coraz więcej płacić za energię. Dlatego wiadomo, że interesując się projektami domów energooszczędnych, myślisz perspektywicznie. Nie chcesz by ciepło uciekało z pomieszczeń, a pieniądze z portfela.

Techniczne nowinki w projektach domów energooszczędnych

Budując dom, który ma służyć przez długie lata, musisz zadbać, by:

  • materiały budowlane i wykończeniowe były trwałe, zachowywały wysoką izolacyjność,
  • położenie domu względem stron świata w maksymalny sposób wykorzystywało energię słoneczną do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń.

W projektach domów energooszczędnych są bardziej zaawansowane technologie pozwalające na ekonomiczne ogrzewanie w przyszłości. Są to:

  • pompa ciepła wykorzystująca naturalną energię pobieraną z ziemi lub z wody albo powietrza,
  • wentylacja z odzyskiem ciepła (przy dużej szczelności okien i grubej izolacji ścian, podłóg i stropów konieczna jest mechaniczna wentylacja),
  • ogrzewanie podłogowe (dobrze spełnia swoje zadania a przy tym wykorzystuje mniej energii niż tradycyjne kaloryfery montowane na ścianach).

Projekty domów energooszczędnych to nasza przyszłość. Takie są wymogi natury, by korzystać z odnawialnych źródeł energii. Kopaliny (ropa, gaz, węgiel) będą coraz droższe, bo maleją ich zasoby. Musimy o tym myśleć, budując dom.