Projekty domów energooszczędnych – przyszłość twojej rodziny


Gotowe projekty domów / czwartek, 27 grudnia, 2018

Budowa domu to inwestycja zwykle rozłożona na kilka miesięcy. Tyle trwa budowa niewielkiego domu, przeznaczonego dla przeciętnej rodziny. Czas użytkowania wynosi co najmniej kilkadziesiąt lat, a po rodzicach mogą zamieszkiwać dorosłe dzieci ze swoimi rodzinami, a jeszcze później – ich wnuki.  Tak więc, gdy wybierasz projekty domów energooszczędnych, myślisz też o przyszłości swojej rodziny.

Kilka rzeczy jest pewnych, wśród nich …  rachunki

Mówi się, że w życiu dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Nie możemy się wywinąć ani od jednego, ani od drugiego. Trzeba by dodać jeszcze jedną pewną rzecz: rachunki. Wszystko kosztuje i to coraz więcej. Do takich rosnących wydatków należy zaliczyć opłaty za ogrzewanie. Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewamy dom, musimy coraz więcej płacić za energię. Dlatego wiadomo, że interesując się projektami domów energooszczędnych, myślisz perspektywicznie. Nie chcesz by ciepło uciekało z pomieszczeń, a pieniądze z portfela.

Techniczne nowinki w projektach domów energooszczędnych

Budując dom, który ma służyć przez długie lata, musisz zadbać, by:

  • materiały budowlane i wykończeniowe były trwałe, zachowywały wysoką izolacyjność,
  • położenie domu względem stron świata w maksymalny sposób wykorzystywało energię słoneczną do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń.

W projektach domów energooszczędnych są bardziej zaawansowane technologie pozwalające na ekonomiczne ogrzewanie w przyszłości. Są to:

  • pompa ciepła wykorzystująca naturalną energię pobieraną z ziemi lub z wody albo powietrza,
  • wentylacja z odzyskiem ciepła (przy dużej szczelności okien i grubej izolacji ścian, podłóg i stropów konieczna jest mechaniczna wentylacja),
  • ogrzewanie podłogowe (dobrze spełnia swoje zadania a przy tym wykorzystuje mniej energii niż tradycyjne kaloryfery montowane na ścianach).

Projekty domów energooszczędnych to nasza przyszłość. Takie są wymogi natury, by korzystać z odnawialnych źródeł energii. Kopaliny (ropa, gaz, węgiel) będą coraz droższe, bo maleją ich zasoby. Musimy o tym myśleć, budując dom.