Projekty domów parterowych – tradycyjne i nowoczesne


Gotowe projekty domów / środa, 9 stycznia, 2019

Projekty domów parterowych to szczególnie bogata oferta w każdym biurze projektowym. Nic dziwnego, są to domy tanie w budowie, a co istotne – najwygodniejsze w użytkowaniu.

Domy parterowe – wygoda użytkowania

O domach parterowych marzą często mieszkańcy domów i mieszkań dwukondygnacyjnych. Mają dosyć biegania po schodach, a trzeba to robić wielokrotnie w ciągu dnia. Jeszcze bardziej brak schodów chwalą sobie rodzice małych dzieci, którzy nie muszą obawiać się, że ich pociecha wyjdzie niezauważona na schody i stamtąd spadnie.

Brak takiej przeszkody architektonicznej, jaką są schody, to prawdziwe dobrodziejstwo dla osób, które mają trudności z poruszaniem się: osób starszych i niedołężnych . W domu parterowym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej powierzchni, a jeśli jeszcze na dodatek nie występują w nich progi, to swobodnie można się poruszać nawet w wózku inwalidzkim.

Podział na strefy

W projektach domów parterowych widoczny jest ten sam trend: strefa dzienna, czyli salon, jadalnia czy gabinet są sytuowane od strony południowej lub południowo-wschodniej. Nic dziwnego, słońce tu najdłużej operuje, więc promienie słoneczne ogrzewają pomieszczenia i najdłużej oświetlają. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Strefa nocna, czyli sypialnie, w których nie lubimy przegrzewania, i rzadko przebywamy w dzień, jest lokalizowana od północy i północnego zachodu. Także pomieszczenia gospodarcze, jak np. spiżarnia, garderoby czy pralnia nie wymagają światła słonecznego.

Domy parterowe – tradycja i nowoczesność

Projekty domów parterowych to często domy tradycyjne. Przez tradycyjność należy rozumieć nawiązanie do architektury dawnych domów wiejskich (dwuspadowy dach, prosta bryła, symetria) oraz do stylu dworskiego (wykusze, dach wielospadowy, kolumny przy wejściu). Znajdują one wielu nabywców. Jednakże –jako że krajobraz został już nasycony takimi domami – nierzadko odchodzi się od tej tradycji , budując domy minimalistyczne w formie, proste, bezpretensjonalne, których wyróżnikiem jest płaski dach.