Projekty domów wielorodzinnych – nowoczesność i wygoda


Gotowe projekty domów / piątek, 25 stycznia, 2019

Projekty domów wielorodzinnych to niemała część pracy architektów i projektantów. Większość z nas wolałaby mieszkać w domku jednorodzinnym, z dala od zgiełku miasta, ale z wielu powodów nie może, więc kupuje mieszkania w kamienicy, bloku, czy w apartamentowcu. Niektórzy jednak wolą wygodne mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym w mieście, bo cenią bliskość miejsca pracy, sklepów, obiektów kultury itp.

Nowoczesne budownictwo wielorodzinne

Nowoczesne budynki znacznie różnią się od bloków stawianych jeszcze kilkanaście lat temu. Ich zalety to:

  • podwyższony standard miejsc wspólnych (klatek schodowych, holi),
  • miejsca parkingowe w podziemiach budynku,
  • windy w budynkach wyższych niż 3-piętrowe,
  • duże balkony bądź loggie,
  • tarasy lub ogródki dla mieszkańców parteru,
  • domofony, czujniki ruchu, czasem – ochrona,
  • teren wokół bloku od razu zagospodarowany (kostka brukowa, zieleń, trawniki).

Można by tylko podyskutować, czy grodzenie pojedynczych bloków czy choćby osiedli ma sens. Wszechobecność płotów  bywa męcząca dla samych mieszkańców, chociaż na pewno zwiększa ich bezpieczeństwo.

Mieszkania małe i duże w stanie deweloperskim

Projektami domów wielorodzinnych zwykle są zainteresowani deweloperzy, którzy sprzedają mieszkania indywidualnym klientom.

W standardowym współczesnym bloku zwykle znajdują się mieszkania o zróżnicowanej powierzchni, począwszy od niewielkich kawalerek dla singli czy też kupowanych na wynajem, do ponadstumetrowych apartamentów. Tak więc mieszkają tu małe i duże rodziny, mniej i bardziej zamożni lokatorzy.  

Wszystkie mieszkania oddawane są obecnie w stanie deweloperskim, tzn. z częściowym wykończeniem wnętrz: ściany przygotowane do malowania, drzwi tylko zewnętrzne, połączenia do instalacji i mediów, brak białego montażu. Ma to swoje dobre strony: właściciel mieszkania wykańcza je zgodnie ze swoim gustem i swoimi możliwościami finansowymi. Można też zamówić ekipę do wykończenia lokalu, rzadziej mieszkanie oddawane jest pod klucz przez dewelopera.

Estetyka na zewnątrz

O estetykę pomieszczeń mieszkalnych dbają sami mieszkańcy, natomiast estetyka zewnętrzna to zasługa projektantów.

Współczesne projekty domów wielorodzinnych różnią się znacznie od tych sprzed lat. Są to ładne, estetycznie wykończone budynki, o ciekawych elewacjach i starannym wykończeniu.


[catposts]